Profesjonalny sprzęt budowlany nie należy do najtańszych inwestycji. Jeśli zależy nam na fachowo wykonanych zadaniach, będziemy musieli na zakup takich maszyn poświęcić sporą kwotę. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie specjalistycznego sprzętu. Kiedy warto zdecydować się na taką opcję i czy zawsze jest to opłacalne?
Kto wypożycza sprzęt budowlany?
- Niewielkie firmy
Poniesienie znacznych wydatków inwestycyjnych na maszyny dla niektórych firm może być zbyt dużym obciążeniem. Jak łatwo się domyślić, na zwrot z takim inwestycji niewielkie przedsiębiorstwa muszą czekać dłużej niż duże firmy, obsługujące wielu klientów. Aby nie nadszarpnąć mocno firmowego budżetu lub nie popaść w długi, małe firmy nierzadko realizują swoje zlecenia z pomocą wypożyczonych maszyn.
- Nowe firmy
Na samym początku przedsiębiorca może nie chcieć ponosić dużych inwestycji i jest to całkowicie zrozumiałe. Jeśli biznesplan zakłada, że bardziej opłaca się wstrzymać z takimi wydatkami i poczekać, aż działalność zacznie przynosić zyski, dobrym pomysłem może być wypożyczenie sprzętu budowlanego. Po pewnym czasie, gdy firma zwiększy swoje obroty, przedsiębiorca może zdecydować się na rezygnację z wypożyczania i kupno własnych maszyn. Wiele początkujących biznesów, niezależnie od tego, w jakiej branży działa, preferuje właśnie taką strategię. To bezpieczniejsza opcja, bo w razie jakichkolwiek problemów związanych z pierwszymi miesiącami działania, firma dysponuje większymi środkami finansowymi.
- Firmy o ugruntowanej pozycji
Z wypożyczonego sprzętu z powodzeniem mogą korzystać również przedsiębiorstwa, które od lat działają w branży i dobrze sobie w niej radzą. Czasem, np. na skutek poszerzenia wachlarza usług lub podczas realizacji nietypowego zlecenia taka firma może potrzebować maszyny, której nie ma ‘na stanie”. Niekiedy przedsiębiorca waha się, czy kupić nowy sprzęt, czy znaleźć inne rozwiązanie. Kupno może być ryzykowne, jeśli istnieje szansa, że firma nie zdecyduje się więcej na realizację podobnych prac. Wtedy przedsiębiorca zmuszony byłby poświęcić czas na sprzedaż urządzenia. W dodatku prawdopodobnie otrzymałby za nie niższą cenę, niż ta, którą sam zapłacił.
Większe przedsiębiorstwa mogą też wybrać opcję wypożyczenia, gdy podczas prac ma miejsce niespodziewana awaria. W takich sytuacjach, żeby nie dopuścić do opóźnień i niezadowolenia klienta, należy szybko zażegnać kryzys. Zakup nowej maszyny to poważna inwestycja i warto poświęcić na to trochę czasu. Pośpiech nie jest tu wskazany. Zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się wypożyczaniem takich rozwiązań. W ten sposób prace szybko wrócą na właściwy tor, a po ich zakończeniu, firma budowlana będzie mogła spokojnie rozważyć dostępne na rynku opcje.
Czy wypożyczenie sprzętu budowlanego jest opłacalne?
Niektóre przedsiębiorstwa preferują zakup sprzętu, bo doskonale zdają sobie sprawę z tego, że inwestycja szybko im się zwróci. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których nabycie maszyny może być mniej opłacalne niż jej wypożyczenie. Przedsiębiorcy, którzy znajdują się we wcześniej opisanych sytuacjach, mogą w ten sposób zapobiec problemom z płynnością finansową oraz wykluczyć ryzyko związane z niepewną inwestycją. Wszystko zależy od sytuacji, dlatego, zanim przedsiębiorstwo podejmie na tym polu konkretne kroki, powinno rozważyć zalety i wady każdej z opcji. Dodatkowo należy przeanalizować ofertę pod kątem warunków cenowych i jakości wypożyczanego sprzętu. Profesjonalne przedsiębiorstwa chętnie informują swoich klientów o parametrach technicznych maszyn. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre firmy, proponują swoim klientom zarówno wypożyczenie, jak i zakup maszyn budowlanych. W ten sposób działa firma Dawos – wypożyczalnia sprzętu budowlanego, świadcząca usługi na terenie Grodziska Mazowieckiego i okolic.