Mieszarki i mieszadła – wszystko co musisz wiedzieć!

Na czym polegają różnice między mieszadłem a mieszarką i z jakimi typami maszyn możemy się spotkać? Z tego artykułu dowiesz się istotnych informacji o tych niezwykle przydatnych urządzeniach, wykorzystywanych w budownictwie, przemyśle chemicznym i nie tylko.

Mieszarka przeciwbieżna

Takie opcje zwane są także mieszarkami cyklonowymi. W budowie można wyróżnić ramiona mieszające, które wirują wokół wewnętrznej osi zbiornika. Ich konstrukcja pozwala w rzetelny sposób współpracować z różnymi rodzajami mieszanek:

  • suchymi;
  • mokrymi;
  • wilgotnymi.

Na uwagę zasługuje wydajność maszyny. Mieszarka przeciwbieżna może popisać się atrakcyjną szybkością mieszania. Kiedy wybrać właśnie ten model? Polecany jest m.in. do mieszania mieszanek ogniotrwałych. Z tej opcji możemy skorzystać także, gdy zależy na wymieszaniu różnorodnych materiałów budowlanych oraz w przemyśle.

Mieszarka a mieszadło – na czym polega różnica?

Różnica między mieszadłem a mieszarką jest zasadnicza. Mieszadło jest bowiem elementem, w który można wyposażyć mieszarkę. Warto zaznaczyć, że w mieszadło można wyposażyć także standardową wiertarkę. Mieszarka ma jednak dużo większą moc i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wiertarka po prostu będzie niewystarczająca. Mowa m.in. o materiałach, wyróżniających się szczególną ciągliwością i sporą wagą.

Wróćmy jednak do mieszadeł. Po co się stosuje takie części? Powód jest prosty. Są zakończone w taki sposób, że ułatwiają sprawne wymieszanie różnego typu substancji. Sztuka polega na wyborze odpowiedniej końcówki, dobrze dobranej do materiału, z którym zamierzamy pracować.

Mieszadło klejów, wylewek i inne podstawowe typy rozwiązania

Przyjrzyjmy się zatem rodzajom dostępnych mieszadeł. Do popularnych opcji zaliczymy np.:

  • mieszadło klejów
    Model będzie odpowiedni do mieszania klejów, ale na tym nie kończy się jego zastosowanie. Dobrze będzie zdecydować się na ten wariant również wtedy, gdy chcemy połączyć ze sobą gips lub inne materiały uszczelniające. Jeśli chodzi o wygląd, to mieszadło do klejów można bardzo łatwo rozpoznać ze względu na jego spiralną formę.
  • mieszadło wylewek
    Znakomita opcja do materiałów półpłynnych, szczególnie do wylewek samopoziomujących. Warto wspomnieć, że niektóre mieszadła do wylewek można zastosować także do gipsu oraz mas bitumicznych.
  • mieszadło łopatkowe
    To klasyczna, standardowa opcja. Nie będzie odpowiednia do mas o dużej lepkości, ale doskonale sprawdzi się do mniej wymagających mieszanin. Mieszadło łopatkowe zalicza się do opcji wolnoobrotowych.
  • mieszadło zapraw gotowych
    Opcja będzie doskonała do mieszanek o gęstszej strukturze. Wybierana jest więc do mieszania zapraw klejowych glazurniczych, gęstych zapraw murarskich oraz do zapraw klejowych.

Jak wybrać właściwy sprzęt – przydatne wskazówki

Dobranie odpowiedniej końcówki to podstawa, bo to często ona decyduje, czy mieszadło lub mieszarka sprawdzi się do naszego zastosowania. Znajomość podstawowych rodzajów dostępnych opcji znacznie ułatwi wybór właściwego rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że jeśli potrzebujemy takiego sprzętu jak mieszarka przeciwbieżna, mieszadło łopatkowe czy mieszadło do zapraw gotowych, wcale nie musimy decydować się na kupno wyposażenia. Alternatywą jest zdecydowanie się na ofertę firmy, oferującej wynajem sprzętu budowlanego. Zalet takiej opcji jest całkiem sporo. Do jednej z nich można zaliczyć fakt, że o ewentualny przegląd i dbanie o sprzęt troszczy się specjalista, który udostępnia nam mieszarkę lub mieszadło. A jak zadbać o kondycję swoich własnych urządzeń?


Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by danego sprzętu używać jedynie do zastosowań, do których jest przeznaczone dane mieszadło. Absolutnie nie należy zapomnieć także o regularnym czyszczeniu mieszarek i mieszadeł. W tym celu należy sięgnąć po bezpieczne produkty, odpowiednie do użytku z materiałami, z których zbudowane są urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *