Jakie narzędzia warto wypożyczyć planując pogłębianie piwnicy

Inwestorzy coraz częściej decydują się na pogłębianie piwnicy. Dzięki zwiększeniu jej wysokości możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej, którą można zaaranżować niemal w dowolny sposób. Aby pogłębianie piwnicy przebiegało szybko i bezproblemowo, niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych narzędzi. W sposób znaczący ułatwią i przyspieszą wszelkie prace budowlane.

O czym warto pamiętać, planując pogłębianie piwnicy?

Po odpowiednim pogłębieniu i zaaranżowaniu przestrzeni, twoja piwnica może stać się pełnowymiarową kondygnacją. Oprócz samego zwiększenia wysokości, niezbędne będzie osuszenie i odizolowanie ścian i podłóg, a także doprowadzenie mediów. Zanim rozpoczniesz pracę, warto skonsultować się ze specjalistą. Oceni on stan konstrukcji budynku i możliwości adaptacyjne pomieszczeń zlokalizowanych poniżej poziomu gruntu. Wskazane jest, by docelowa wysokość pogłębionej piwnicy wynosiła co najmniej 250cm.

Wyróżniamy 3 podstawowe sposoby pogłębiania piwnicy:

  • z podłogą zrównaną z wierzchem ław fundamentowych,
  • z zastosowaniem lokalnych zagłębień w podłodze piwnicy,
  • podłogą poniżej wierzchu ław fundamentowych.

Pierwsza metoda jest zarazem  najbardziej popularną formą powiększania głębokości piwnicznego pomieszczenia. Jest ona łatwa i bezpieczna oraz pozwala uzyskać jednolity poziom podłogi – niestety można wykorzystać ją w niewielu budynkach. Pogłębianie piwnicy z podłogą poniżej wierzchu ław fundamentowych jest bardziej skomplikowane i wymaga zastosowania specjalnych rozpór. Możliwe jest także wykonanie lokalnego zagłębienia w formie niecki, jednak z uwagi na jego niewielki rozmiar, takie rozwiązanie zapewnia niedużą ilość dodatkowego miejsca.

Bez względu na rodzaj wybranego sposobu pogłębienia piwnicy, do przeprowadzenia prac będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu budowlanego. Przy powiększaniu wysokości pomieszczenia przydatne będą: młotowiertarką, przecinarka i zacieraczka do betonu, szlifierka oraz zagęszczarka. Jeśli w piwnicy dochodzi do zbierania się wody lub panuje wysoki poziom wilgotności, dobrym pomysłem będzie również zastosowanie pompy do wody oraz osuszacza powietrza. Ponieważ profesjonalne narzędzia są bardzo drogie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty wypożyczalni sprzętu. W miejscu tym  wynajmiesz sprawne i wydajne urządzenia, bez ryzyka poważnego nadszarpnięcia budżetu przeznaczonego na pogłębianie piwnicy.

Młotowiertarka do otworów i bruzd

Jest to narzędzie elektryczne, przydatne do wiercenia otworów w ścianach i stropie piwnicy oraz wykuwania bruzd, w których można umieścić wybrane instalacje. Używając jej możesz także usunąć stare płytki z posadzek i ścian. Dobrze, by młotowiertarka była wyposażona w udar oraz możliwość kucia w materiale – jeśli przewidujesz wykonywanie nowych instalacji w ścianach. Jeśli ma być używana w bardzo twardym surowcu, wskazane, by posiadała także jak najwyższy moment obrotowy.

Przecinarka do betonu

Narzędzie to jest niezbędne, jeśli planujesz usunięcie starej wylewki w piwnicy. Pozwala ona ciąć beton zwykły i zbrojony, znacząco przyspieszając proces likwidowania niepotrzebnego podłoża. Nowoczesne przecinarki umożliwiają wykonanie precyzyjnych prac, bez ryzyka uszkodzenia sąsiadujących elementów konstrukcyjnych budynku.

Zacieraczka do betonu

Podczas pogłębiania piwnicy zazwyczaj zostaje wykonana nowa betonowa wylewka. Aby była ona maksymalnie wyrównana i estetycznie wykończona, przydatna może okazać się zacieraczka do betonu. Można używać jej zarówno do podłóg, jak i ścian. Oprócz wygładzania powierzchni betonu, pozwala ona na skuteczne rozprowadzenie środków impregnujących, odpowiedzialnych za trwałość nowej powłoki.

Szlifierka

Do prac wykończeniowych przy powierzchniach betonowych warto wyposażyć się również w szlifierkę do betonu. To precyzyjne narzędzie, które umożliwia zdzieranie i wyrównywanie fragmentów wykonanych z cegły, kamienia i betonu. Przyda się do wygładzenia krawędzi i uskoków posadzek oraz złagodzenia ostrych kantów, powstałych w trakcie wycinania większych powierzchni ścian czy posadzek.

Zagęszczarka

Zanim przystąpisz do wylewania nowej betonowej posadzki, wskazane jest solidne zagęszczenie gruntu pod podłogę. Do tego celu idealna będzie zagęszczarka. Zależnie od rodzaju podłoża, możesz zdecydować się na modele o zmiennej wadze, które w wydajny i bezpieczny sposób ubiją warstwę ziemi i piasku, tworząc solidną podstawę dla nowej podłogi w piwnicy.

Pompa do wody

Z uwagi na fakt, iż piwnica położona poniżej poziomu terenu często bywa narażona na przemakanie, w trakcie prac przy jej pogłębianiu mogą pojawić się znaczne ilości wody gruntowej, które utrudnią dalsze czynności. Za pomocą pompy do wody w szybki sposób usuniesz nagromadzoną ciecz, bez konieczności żmudnego, ręcznego wybierania wody.

Osuszacza powietrza

Ponieważ piwnica zazwyczaj jest pomieszczeniem wilgotnym, nowo położone tynki i posadzki mogą schnąć zbyt wolno. Może się to wiązać z ryzykiem rozwoju niepożądanych pleśni i brzydkich plam, a także opóźnia postępy prac. Zastosowanie profesjonalnego osuszacza powietrza pomoże w szybkim pozbyciu się wilgoci, wpływając na optymalne tempo osuszania ścian i podłóg w pogłębianej piwnicy.

W ofercie naszej firmy znajdziesz nie tylko usługę wynajmu sprzętu budowlanego i ogrodniczego. Zapraszamy do zapoznaniem się z naszymi informacjami w zakresie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *